KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5053060
*
nr 505 3060
Lars-Olof Gynning
(1920-2003), Sverige
Gouache, Lars Gynning, Marin 46x61
Lars-Olof Gynning, svensk målare och konsthantverkare, född i Karlskrona 1920, död i Stockholm 2003.
Utrop:
300 kr
Såld:
550 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 januari 2008
kl 17:50:32
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/1 14:07:01
1
400 kr
28/1 12:58:55
2
Vinnande bud
28/1 16:59:34
3
500 kr
- Konstnär/Designer
Lars-Olof Gynning
Lars-Olof Gynning, svensk målare och konsthantverkare, född i Karlskrona 1920, död i Stockholm 2003.
Läs mer om Lars-Olof Gynning
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache lars gynning svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
5267 Blandteknik
Lars-Olof Gynning (1920-2003), Sverige. Katt. Blan..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:30
-
5268 Blandteknik
Lars-Olof Gynning (1920-2003), Sverige. Signerad m..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:32
*
Lars-Olof Gynning
Lars-Olof Gynning, svensk målare och konsthantverkare, född i Karlskrona 1920, död i Stockholm 2003.
Läs mer om Lars-Olof Gynning
nr 505 3060
Lars-Olof Gynning
(1920-2003), Sverige
Gouache, Lars Gynning, Marin 46x61
Lars-Olof Gynning, svensk målare och konsthantverkare, född i Karlskrona 1920, död i Stockholm 2003.
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 550 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 28 januari 2008 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/1 14:07:01 | 1 | 400 kr |
28/1 12:58:55 | 2 | Vinnande bud |
28/1 16:59:34 | 3 | 500 kr |
- Konstnär/Designer
Lars-Olof Gynning
Lars-Olof Gynning, svensk mÃ¥lare och konsthantverkare, född i Karlskrona 1920, död i Stockholm 2003.Läs mer om Lars-Olof Gynning
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache lars gynning svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
5267 Blandteknik
Lars-Olof Gynning (1920-2003), Sverige. Katt. Blan..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:30 -
5268 Blandteknik
Lars-Olof Gynning (1920-2003), Sverige. Signerad m..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:32